Królowa balu. Brzydsza siostra 2 / Zapowiedzi

Brzydsza siostra zostaje królową balu

Komedia romantyczna wśród Young Adult

Ledwie zdążyliśmy nabyć w księgarni pierwszy i zarazem debiutancki tom serii “Brzydsza siostra” autorstwa Sariah Wilson, a tu już wielkimi krokami zbliża się premiera tomu drugiego tejże. Mimo że “Brzydsza siostra” to powieść którą można określić mianem lekkiego czytadła, względnie przyjemnej komedii romantycznej dla nastolatek, ukazuje ona też istotne problemy w życiu młodzieży takie jak brak akceptacji ze strony własnej matki, kompleksy i izolacja społeczna. Dzięki temu lekkie czytadło niosło też z sobą pewne wartości dydaktyczne i pomagało w radzeniu sobie z trudnościami. Pamiętamy jednak, że Królowa balu. Brzydsza siostra 2 zakończyła się czymś w rodzaju happy endu (https://www.taniaksiazka.pl/krolowa-balu-brzydsza-siostra-2-sariah-wilson-p-1377358.html). Jak więc można rozwinąć wątek, który już się zakończył i jednocześnie stworzyć ciekawą książkę? Cóż, jak wskazuje przykład powieści “Królowa balu” – da się.

Nastoletnia gorączka balowa

Mimo iż Mattie znalazła swoje małe szczęście u boku wymarzonego chłopaka, jej problemy się nie zakończyły. Aktualnie jej największym problemem jest najistotniejsza impreza w życiu każdego licealisty – bal maturalny. Znaczy akurat bal nie stanowi takiego problemu, jak bardzo realne zagrożenie, że Mattie będzie musiała udać się na niego sama. Nie, na to dziewczyna nie może pozwolić za żadne skarby świata! Okazuje się też, że podobne problemy ma jej przyrodnia siostra Ella. Wszystko bowiem wskazuje na to, że jej chłopak zdradza ją z inną dziewczyną… Siostry muszą zrobić wszystko, co w swojej mocy, by najważniejszy dzień ich życia nie okazał się kompletną porażką. A czasu jest coraz mniej…

Jeśli ktoś nie czytał pierwszego tomu serii, powinien szybko to nadrobić, ponieważ “Królowa balu” rozpoczyna się właściwie dokładnie w tym samym momencie, w którym zakończyła się “Brzydsza siostra”. Jak się okazuje, autorce taki pomysł nie sprawia najmniejszego problemu. Wilson prowadzi akcję książki sprawnie i nie gubi się w fabule ani razu. Warto też wspomnieć, że humor stoi tutaj na bardzo wysokim poziomie i czytelnik niejednokrotnie uśmiechnie się pod nosem, o ile nie wybuchnie gromkim śmiechem podczas zapoznawania się z perypetiami bohaterek. Same postaci również są barwne, i, mimo komediowego wydźwięku powieści, również głębokie i przemyślane. Prosta historia o przygotowaniach do szkolnej imprezy okazuje się również, tak jak poprzedniczka, pouczającą historią o problemach w rodzinie i środowisku szkolnym. Dorośli podczas lektury będą z nostalgią wspominać szkolne dni, kiedy to najmniejsze zmartwienie urastało do rangi kosmicznego problemu, a nastolatki w historiach Elli i Mattie odnajdą siebie.

Historia dla prawie każdego

“Królowa balu” to lekka i sprawnie zrealizowania historia o nastoletnich problemach utrzymana w konwencji komediowej. Budowa powieści sprawia, że trafi ona nie tylko do młodzieży, ale także do ludzi, którzy byli młodzi już wiele lat temu. Fakt, że niektórych naiwność i wyolbrzymione problemy będą irytować, ale zapewniam, że jest to idealna lektura na jeden wieczór, która przy odpowiednim nastawieniu pozwoli się odprężyć i chociaż na chwilę oderwać od palących problemów życia codziennego.

Drzewo zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Author

biuro@seodot.pl